top of page

Mikrokrediti za mikro in mala podjetja OD 1.000 DO 30.000 EUR

Kerditi in posojila za podjetja od 1000 do 30.000 eur z zavarovanjem.

Več info na posodimdenartakoj@gmail.com

Predmet razpisa: Predmet produkta so mikrokrediti za mikro in mala podjetja.

Namen produkta je neposredno zagotavljanje virov financiranja mikro in malim podjetjem za nemoteno poslovanje. Produkt bo preprečeval finančno izključenost mikro in malih podjetij.

Med upravičene stroške se upoštevajo: izdatki za materialne investicije (nakup opreme, gradnja ali nakup poslovnih prostorov) izdatki za obratna sredstva (nakup materiala, nakup trgovskega blaga, opravljene storitve, za plače).

Upravičeni stroški morajo nastati za potrebe poslovnih procesov, ki jih opravlja na območju RS.

Nakup je dovoljeno izvesti le od tretjih oseb po tržnih pogojih. Tretja oseba ne sme biti več kot 25 % povezana s podjetjem. Med upravičene stroške ne spada nakup cestno prometnih sredstev.

Najnižji znesek kredita znaša 5.000,00 EUR, najvišji znesek kredita znaša 25.000,00 EUR.

Kredit lahko krije do 85 % vrednosti upravičenih stroškov.

Obrestna mera za pogodbene obresti je fiksna, določena v % p. a. (z besedo: odstotki letno). Pogodbena obrestna mera je 3,5 % p.a. Obrestno obdobje, za katerega se obračunava pogodbena obrestna mera, je mesečno.

Najkrajša ročnost kredita je 12 mesecev, najdaljša pa 60 mesecev. Najdaljši možni moratorij na odplačilo glavnice je 6 mesecev. Začetek moratorija se prične z zapadlostjo roka za črpanje kredita. Rok za črpanje kredita je 5 mesecev od tekočega odpiranja vlog.

Več

Pogoji za sodelovanje: Na razpis se lahko prijavijo mikro in mala podjetja (gospodarske družbe, samostojni podjetniki, zadruge z omejeno odgovornostjo, ki opravljajo gospodarsko dejavnost), ki imajo vsaj 1 zaposlenega in manj kakor 50 zaposlenih in imajo letni promet in/ali letno bilančno vsoto, ki ne presega 10 milijonov EUR.

Več o pogojih najdete tukaj.

Vrednost razpisa: Skupni obseg sredstev za razpisane mikrokredite je 5.000.000,00 EUR.

Razpisnik: Slovenski podjetniški sklad

Rok: Razpis bo odprt do 20. 3. 2014 oziroma do porabe sredstev. V primeru, da bodo sredstva porabljena pred 20. 3. 2014, bo Sklad objavil zaprtje razpisa v Uradnem listu Republike Slovenije.

Roki za predložitev vlog v letu 2014 so: 20. 1., 20. 2. in 20. 3.

Ugodni viri financiranja za podjetja V Gorenjski banki skrbijo za financiranje malega gospodarstva

V Gorenjski banki samostojnim podjetnikom, mikro-, malim in srednje velikim podjetjem pod izjemno konkurenčnimi pogoji omogočajo razvojna sredstva, ki jih zagotavljajo v sodelovanju s posameznimi občinami in območnimi obrtnimi zbornicami. Več informacij o kreditih v posameznih občinah najdete tukaj.

Denarni tok odloča o usodi podjetja

FINANCIRANJE POSLOVANJA

1

Ne dobiček, denarni tok je ključnega pomena za vaše poslovanje. Še preden se začnejo resne težave, ga je treba načrtovati in nadzorovati. In se pri tem "igrati". Smešno? Sploh ne.

Kliknite za ogled infografike

Namizna igra Cashflow 101, ki jo je razvil eden najpogumnejših in do običajnih pogledov na denar nespoštljivih ekonomistov na svetu Robert T. Kiyosaki, vas bo naučila, kako zaposliti denar. Ali povedano drugače: igra Cashflow vas bo spomnila, da morate vsak dan že ob jutranji kavi pregledati dinamiko denarnega toka svojega podjetja. Zakaj?

Ker denarni tok pove, koliko denarja ste prejeli v določenem času in koliko ste ga porabili pri poravnanju svojih obveznosti. Mitja Bertoncelj, strokovnjak v Sektorju za kreditne analize v NLB, je še natančnejši: "Izkaz denarnih tokov je temeljni računovodski izkaz, v katerem so resnično in pošteno prikazane spremembe stanja denarnih sredstev in njihovih ustreznikov za poslovno leto ali medletna obdobja, za katere se sestavlja. Spada med izvedene računovodske izkaze in izkazuje denarni tok med dvema obdobnima bilancama stanja, ki jih je podjetje v posameznem obdobju ustvarilo pri poslovanju pri ustvarjanju proizvodov in storitev, naložbah oziroma nalaganju finančnih sredstev v investicije in finančne naložbe, ter financiranju ali pridobivanju finančnih sredstev iz zunanjih virov in njihovem vračanju. Na podlagi denarnih tokov posameznih dejavnosti lahko sklepamo iz katerih virov podjetje pridobiva denarna sredstva in kje jih porablja."

Nekateri podjetniki se premalo zanimajo za svoje finance, opaža dekan Gea Collegea, dr. Jaka Vadnjal. S tem želi povedati, da je vloga finančnega direktorja pogosto zahtevnejša od vloge generalnega direktorja. Posledice, ki jih prinaša nezanimanje za denarni tok, so lahko resnejše, kot bi pričakovali na prvi pogled.

50-odstotno povečanje prodaje - sanje ali nočna mora vsakega podjetnika

Zelo nazoren je primer podjetnika z inovativnim produktom - posebnim kovinskim pritrdilom, ki ga je do zdaj prodajal predvsem ob pomoči velikega trgovca s tehničnim blagom. Po dveletnem uspešnem sodelovanju so ga povabili na sestanek in mu predstavili načrt: 50-odstotno povečanje prodaje, v zameno pa naj podjetnik ponudi dodaten 3-odstotni popust in podaljšanje plačilnega roka s 60 na 90 dni. Sanje ali težava?

Dr. Jaka Vadnjal iz Gea Collegea pravi, da je podjetnik seveda slišal predvsem 50-odstotno povečanje prodaje, medtem ko se mu je ponudba o 3-odstotnem popustu zdela zanemarljiva. O podaljšanju plačilnega roka s 60 na 90 dni, pa si je po tihem mislil, bomo že nekako. Načrti so se uresničili, proizvodnja je bila polno zasedena, vendar je že po nekaj mesecih ugotovil, da primanjkuje denarja za sprotna poplačila dolgov. Kako je to mogoče, saj mu računovodja zatrjuje, da ima podjetje dobiček? "Podjetnik ni razumel, da bo imel zaradi 50-odstotnega povečanja prodaje in 50-odstotnega podaljšanja plačilnega roka nenadoma več kot dvakrat več 'denarja zunaj'. Če k temu prištejemo še povečanje stalnih zalog repromateriala za sprotno proizvodnjo, je podjetje lahko že blizu bankrota, a še vedno dobičkonosno," razlaga Vadnjal. Ključno vprašanje je, kaj lahko podjetnik stori.

Kako skrb za denarni tok vpliva na odobravanje naložb

Do pravilnih odločitev podjetjem lahko pomagajo tudi banke. Te so lahko odličen poslovni partner podjetij. Zagotovijo namreč lahko ustrezne vire financiranja na podlagi kreditne analize komitenta, kar je po besedah Mitje Bertonclja, strokovnjaka iz Sektorja za kreditne analize, "sestavni del poslovnega procesa odobravanja naložb". Vključuje pa:

  • značilnosti komitenta, tj. ugled komitenta, oceno vodstva, lastniško strukturo, plačilni indeks;

  • pogoje poslovanja, tj. analizo panoge in položaj komitenta v panogi;

  • kapital, tj. vrednost neto premoženja (sredstva - obveznosti) kot delež lastnikov v financiranju;

  • sposobnost odplačevanja, tj. sposobnost izpolnjevanja obveznosti na podlagi pričakovanih denarnih tokov;

  • oblike zavarovanja, tj. sekundarni vir poplačila.

Ob tem se upoštevata še zdrava pamet in obvladovanje poslovnega razmerja.

Sposobnost odplačevanja - kratko- in dolgoročni krediti

Osnovni pregled finančnega stanja komitenta se začne pri izkazu poslovnega izida. "Banka presodi višino izida iz poslovanja, torej od poslovnih prihodkov odštejemo poslovne odhodke," pojasnjuje Bertoncelj. Banka komitenta financira kratkoročno na podlagi zahtev iz poslovnega cikla (financiranje zalog, terjatve do kupcev, obveznosti do dobaviteljev). Zaradi krajših odplačilnih rokov je lažje oceniti kreditno tveganje. To zahteva četrtletno, polletno in letno spremljanje sezonskih nihanj in dolžine poslovnega cikla. Dodatne informacije o pričakovanem denarnem toku ponudi tudi analiza strukture terjatev in obveznosti do dobaviteljev po posameznih likvidnostnih žepkih (nezapadlost, zapadlost do 30 dni, zapadlost do 90 dni, nad 90 dni). Viri poplačila kratkoročnih kreditov so večinoma prodaja izdelkov in storitev oziroma izterjava kratkoročnih terjatev do kupcev.

Dolgoročni krediti so na drugi strani namenjeni financiranju nakupa dolgoročnih sredstev, poplačilu kratkoročnihkreditov in financiranju dolgoročnega obratnega kapitala. Viri poplačila dolgoročnih kreditov so pričakovani denarni tok financiranega sredstva ali pričakovana donosnost poslovanja oziroma pričakovani denarni tok iz poslovanja.

Prihodnji obeti, pričakovanja, načrti komitenta

Glavni poudarki pri presoji denarnih tokov so pričakovani trendi in načrti komitenta, saj bo naložba izvedena v prihodnosti. "Jasna predstava o perspektivi komitenta oziroma možnosti ustvarjanja zadostnih denarnih tokov v prihodnosti je nadvse pomembna. Pri predvidevanju možnosti, da bo komitent vrnil obveznosti iz denarnega toka, banke uporabljajo analizo občutljivosti z normalnim, prilagojenim in najslabšim scenarijem. S tem se ugotovi predvsem, ali so projekcije in predpostavke vzdržne oziroma trajnostne, ponovljive, predvidljive oziroma napovedljive", še dodaja Bertoncelj. Glede na navedeno predlagamo, da pred prihodom v banko že sami pregledate denarni tok podjetja, saj boste na podlagi tega lažje ocenili, koliko kredita in kdaj ga potrebujete, kdaj ga boste lahko vrnili in kako visoke obroke boste lahko vrnili v posameznem mesecu.

Krediti s subveniconirano obrestno mero

Gorenjska banka je partner posameznim občinam in/ali Obrtno-podjetniškim zbornicam, ki prek javnih razpisov lokalnim mikro-, malim in srednje velikim podjetjem ter samostojnim podjetnikom oziroma zasebnikom omogočajo pridobitev kredita s subvencionirano obrestno mero. Krediti se dodeljujejo prek Gorenjske banke.

#KreditissubveniconiranoobrestnomeroGorenjska #posojadenarja #Kreditiinposojiladenarjazapodjetjaterposame #KREDITSLOVENSKEGAPODJETNIŠKEGASKLADANatisni #Virifinanciranjapodjetjakreditiposojiladen #Prikateribankidobitinajcenejšikratkoročnikre #NajemkreditaSkupina8doovamomogočanajemh #potrebujemposojilo #posojila #kreditiinposojila #Virifinanciranjapodjetjaposojilainkreditiza #BANČNIKRDITIINPOSOJILADENARJATERGOTOVINEZA #KreditzgarancijoSlovenskegapodjetniškegasklad #PosojiladenarjazapodjetjaPosojainkreditiza #bančnikredit #finančniviri #Mikrokreditizamikroinmalapodjetja #krediti #MožnostiugodnegafinanciranjaMSPSIDSlovensk #DolžniškofinanciranjeDolžniškofinanciranjepom #Financiranjepodjetjaskreditomindrugiminačini #FinanciranjeraziskavinrazvojazaMSP7Okvir #FinančnosvetovanjeinkreditnoposredovanjeBeta #bančnoposojilo #Posojadenarjainposojilakreditizapodjetjain

Top nove objave
Vse objave
Arhiv
Išči po ključnih besedah
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page