top of page

FINANČNI VIRI, KREDITI, POSOJILA ZA PRAVNE OSEBE IN SAMOSTOJNE PODJETNIKE - POSOJILA, POSOJA DENARJA

  • FINANČNI VIRI, KREDITI
  • Nov 3, 2015
  • Branje traja 2 min

Finančni viri, posojila, krediti, gotovina, denar, posoja denarja - za pravne osebe in samostojne podjetnike, ki ne dobijo denarja ba baki in imajo dobro zavarovanje ter poslovanje

Lastniški viri financiranja podjetja 1 Lastniški vire financiranja za zagon in razvoj podjetij delimo v splošnem na:

 lastna sredstva ustanovitelja, sorodnikov, prijateljev ali sodelavcev;

 zadržani dobiček, amortizacijo, rezervacije;

 formalne finančne vire finančnih institucij, specializiranih za lastniške oblike financiranja podjetij (skladi ali družbe tveganega kapitala);

 neformalne finančne vire bogatih posameznikov t.i. poslovnih angelov;

 alternativne borze, specifične za MSP, ali zaprto prodajo delnic (prodaja izven borze); in

 mezzanin oblike financiranja (navidezni lastniški kapital).

Mezzanin kapital je oblika dolžniškega kapitala, za katerega je značilno, da v primeru nepopolnega ali nepravočasnega vračila s strani posojilojemalca konvertira v lastniški kapital. Navidezni lastniški kapital, ki ga vlagatelji investirajo v začetne razvojne faze podjetja.

Katerega vira lastniškega kapitala se podjetje odloči posluževati, je odvisno od faze razvoja, v kateri se podjetje nahaja, ali namenov, zaradi katerih kapital potrebuje. Glede na podatke Evropske komisije ločimo 5 faz investiranja z lastniškim kapitalom in sicer:

1) Semenska faza: financiranje se zagotovi za proučevanje, presojo in razvoj začetnega koncepta pred zagonsko fazo.

2) Zagonska faza: financiranje za razvoj proizvodov in začetno trženje, zagotovljeno podjetjem, ki še niso prodala svojih proizvodov ali storitev na trgu in še ne ustvarjajo dobička. Zagonska in semenska faza sta začetni fazi.

3) Razširitvena faza: financiranje za širitev in razvoj podjetja, za namene povečanja proizvodne zmogljivosti, razvoja trga ali proizvoda ali zagotavljanja dodatnega obratnega kapitala.

4) Faza zamenjave kapitala (nadomestni kapital ali sekundarni nakup): pomeni nakup obstoječih delnic v podjetju od druge zasebne organizacije za naložbe lastniškega kapitala ali drugega delničarja oziroma delničarjev.

5) Faza odkupa podjetja (kapital za odkup podjetja): pomeni odkup podjetja od trenutnih delničarjev, vsaj kontrolnega deleža lastniškega kapitala podjetja, tako da se prevzamejo njihova sredstva in operacije s pogajanjem ali ponudbo v javnem razpisu.

 
 
 
Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page