top of page

Kreditiranje: podjetja naj zvišajo kapital, banke naj pripravijo raznoliko ponudbo

Kreditiranje za podjetja

Omogočamo malim in srednjim podjetjem, samostojnim podjetnikom in proračunskim uporabnikom najem opreme, ki jo potrebujejo, namesto nakupa, ki jim slabi kapitalsko strukturo v bilanci.

Ko kupite IT opremo, ima le ta amortizacijsko dobo 5 let. Lizing Vam omogoča, da ohranjate vašo opremo vedno konkurenčno in najnovejšo. S tem ko najamete IT opremo, jo po končani dobi lizinga lahko vrnete, ter se odločite za novo. S tem ima podjetje vedno najnovejšo IT opremo, ki mu omogoča delo z novimi tehnologijami. To pa omogoča prilagodljivost in ohranjanje konkurenčnosti podjetja na trgu.

Pri operativnem lizingu razen mesečnih stroškov lizinga (mesečne anuitete) ni nobenih drugih stroškov. Slednje kapitalsko strukturo v bilanci ne slabi, temveč jo ohranja. Vhodni davek na dodano vrednost (DDV) se ne financira vnaprej, temveč se obračunava na mesečni ravni. Pri operativnem lizingu tako ni knjiženja v sredstvih kot tudi ne strani obveznosti. Amortizacija se knjiži pri lizingodajalcu.

Koliko je minimalna neto vrednost lizinga?

Najmanjša neto nabavna vrednost, ki jo financiramo je 500 EUR.

Kdaj pogodba stopi v veljavnost?

Pogodba stopi v veljavo v pričetku naslednjega meseca, točneje 1. v naslednjem mesecu. Če ste prejeli lizing opremo pred tem datumom, se v čas uporabe opreme med datumom prevzema opreme in dejanskim prvim lizing obrokom obračuna strošek uporabe.

Kdaj se plačujejo obroki?

Mesečni obroki se plačujejo vsak mesec, v primeru kvartalnih obrokov plačate obveznosti štirikrat na leto (1. januarja, 1. aprila, 1. julija, 1. oktobra). V primeru kvartalnega plačnika, se mesečni obrok zniža za 1,5%.

Kakšni so stroški razen mesečnega obroka lizinga?

Zavarovanje je obvezno za vse predmete lizinga. Lizingojemalec se lahko odloči za svoje zavarovanje, ter dokazilo o zavarovanju dostavi. Ali zavaruje pri lizingo dajalcu. Premija se plačuje enkrat letno in se razlikuje glede na nakupno vrednost lizinških predmetov.

Kdaj postanem lastnik lizinške opreme?

Z operativnim lizingom ne postanete lastnik opreme, temveč plačujete mesečni obrok uporabe te opreme. Iz pravnih razlogov mora lizing pogodba določiti, da bo oprema na koncu lizinškega obdobja vrnjena. Ko se oprema vrne, jo lahko takoj nadgradite z novejšo ali po dogovoru opremo odkupite v višini 5 % - 10% neto nabavne vrednosti opreme.

Kaj potrebujem za sklenitev pogodbe?

Pri prodajalcu naročite izračun za izbrano dobo najema. Prodajalec bo v nekaj minutah pridobil avtorizacijo, s katero bo omogočena sklenitev pogodbe.

Priloga pogodbe so naslednje listine:

- podatki o registraciji

- osebni dokument poslovodne osebe

Kdaj prevzamem predmet najema?

Predmet najema lahko prevzamete takoj, ko je podpisana pogodba in so dostavljene vse potrebne priloge.

Primer ponudbe:

Banka Slovenije ugotavlja, da se stabiliziranje razmer v bančnem sistemu nadaljuje, da gospodarsko okrevanje ugodno vpliva na finančni položaj podjetij in njihovo kreditno sposobnost, a da bodo morala za novo kreditiranje podjetja povečati kapital, banke pa zanje pripraviti raznoliko ponudbo.

IZOBRAŽEVANJE

Kako pripraviti uspešen poslovni načrt

Poslovni načrt svojega podjetja potrebujete najprej zase, za poslovne partnerje in vselej, ko od banke pričakujete financiranje. Na kaj morate biti pozorni, ko ga pripravljate?

Več informacij

»Visoka zadolženost podjetij se je po letih vztrajnega razdolževanja v mnogih dejavnostih vrnila na ravni pred začetkom hitrega naraščanja finančnega vzvoda,« ugotavljajo v Banki Slovenije. A, da bi se lahko podjetja znova zadolžila, bodo morala izboljšati strukturo financiranja z rastjo kapitala, ne le z zniževanjem zadolženosti.

Potrebujete finančno svetovanje? Obrnite se na naše strokovnjake. Za ponudbo pokličite na 01 600 15 30 ali pišite nadata@data.si.

Novo kreditiranje pa bodo potrebovale tudi banke. Banka Slovenije namreč ugotavlja, da sicer boljša kakovost bančnih portfelje preko nižjih stroškov oslabitev in rezervacij ugodno vpliva na profitabilnost bank, a ob tem ostaja dohodkovno tveganje na relativno visoki ravni – njihovo profitabilnost med drugim ogrožajo nizke obrestne mere in krajše ročnosti financiranja. »Ob nizki ali upadajoči kreditni aktivnosti in nizkih obrestnih merah pa je ustvarjanje dobička in s tem kapitala omejeno,« ugotavljajo.

Bolj prilagojeno kreditiranje majhnih in srednjih podjetij?

Ker je velik del slabega portfelja bank, okoli 40 odstotkov, še vedno skoncentriran med majhnimi in srednjimi podjetji, Banka Slovenije podpira previdnost in ohranjanje visokih kreditnih standardov. Hkrati dodajajo, da bi morala biti »morebitnega rahljanja standardov deležna le podjetja, katerih kreditiranje bi prispevalo k povečanju kakovosti celotnega bančnega portfelja«.

Zato predlagajo bankam, da diverzificirajo komitente v skupini malih in srednjih podjetij glede na njihove posebnosti »tako pri reševanju nedonosnih terjatev kot pri kreditiranju«. Večja previdnost bank namreč se, kot pravijo, prav pri majhnih in srednjih podjetjih še vedno kaže v naraščanju razlike v obrestnih pribitkih v primerjavi z velikimi podjetji. Dodajajo, da je drugačen pristop potreben tudi do komitentov, ki imajo lažji dostop do zunanjih trgov in so bolj občutljivi na konkurenčne pogoje v tujini.

Banka Slovenije bankam tako svetuje: »Prepoznavanje pravih priložnosti za financiranje bi dodatno prispevalo k povečevanju zdravega dela portfelja in izboljšanju njegove kakovosti.

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page