top of page

VIRI FINANCIRANJA PODJETJA. KAJ STORITI, ČE NE DOBITE NA BANKI KREDITA OZ. POSOJILA? KAKO NEMOTENO P

Financiranje z dolžniškim kapitalom[uredi | uredi kodo]

Financiranje z dolžniškim kapitalom od podjetnika zahteva, da odplača vsoto izposojenih denarnih sredstev vključno s plačilom, izraženim v obliki obrestne mere, včasih pa tudi v pogodbenih točkah, za uporabo ali možnost uporabe denarja. Če gre za kratkoročno financiranje ( ki traja manj kot eno leto), se denar po navadi nameni za zagotavljanje obrtnega kapitala za financiranje zalog, terjatev ali za delovanje podjetja. Sredstva se navadno odplačujejo iz nastale prodaje in dobička čez leto. Dolgoročno posojilo (ki traja dlje kot eno leto) se najpogosteje nameni za nakup lastnine, kot so strojna oprema, zemljišče ali stavba, del vrednosti pa se uporabi kot jamstvo. Še zlasti pri nizkih obrestih merah financiranje s posojilnim kapitalom omogoča podjetniku, da ohrani večji del lastništva v podjetju, in da z lastnim kapitalom ustvari večji dobiček.

  • Najpogostejše oblike dolžniškega financiranja so:

• bančni krediti in obveznice,

• lombardni krediti,

• hipotekarni krediti,

• faktoring,

• lizing,

• franšizing,

• kreditne kartice,

• obveznosti do dobaviteljev

Slabost takega financiranja je redno izplačevanje obresti, ki pa predstavlja denarni obtok v času, ko je za podjetje najvažnejše ohranjanje največjega možnega obsega sredstev in vlaganje v razvoj.

Financiranje z lastniškim kapitalom[uredi | uredi kodo]

Viri lastniškega financiranja so lastna sredstva podjetnika in drugih sovlagateljev, ki so lahko v podjetje vložena v obliki kapitalskih deležev ali v obliki delnic. Financiranje z lastniškim kapitalom daje vlagatelju pravico do lastniškega deleža v podjetju. Pri taki obliki financiranja ni treba zastaviti sredstev in plačilo je povezano z dobičkom. Torej, so zaslužki vlagateljev odvisni od rasti in dobičkonosnosti podjetja. Vlagatelji imajo pomembno vlogo v podjetju, saj poleg finančne pomoči, nudijo tudi pomoč pri poslovodenju. Slabost lastniškega financiranja je, da podjetnik prepusti del lastništva in nadzora. V primeru propada podjetja, vlagatelj doživi izgubo.

Lastniški kapital razdelimo na tri vrste: neformalni tvegani kapital, delniški kapital in tvegani kapital.

Navadni lastniški kapital je sestavljen iz več delov Osnovni kapital (1) predstavlja nominalno vrednost zbranega lastniškega kapitala. Vplačani presežek (2) se pojavi vselej, ko družba ob izdaji za delnico dobi več kot znaša nominalna vrednost delnice. Celotni znesek vplačanega presežka znaša ravno zmnožek razlike med dejansko plačano ceno in nominalno vrednostjo delnice s številom delnic, Naslednjo sestavino predstavljajo rezerve (3), ki jih družbe oblikujejo z namenom povečanja varnosti poslovanja. O oblikovanju rezerv odloča skupščina delničarjev. Če npr. nastopijo slabe gospodarske razmere, rezerve predstavljajo blažilec za kritje izgube tekočega leta. V primeru dobička, ugotovljenega v izkazu uspeha, pa lahko družba skladno s politiko dividend del dobička razdeli delničarjem v obliki izplačila dividend, del pa zadrži. Za zadnji znesek se v bilanci stanja poveča postavka preneseni čisti dobiček (4).

Namen delovanja

Garancijska shema Koroška deluje v okviru Regionalne razvojne agencije za Koroško

Pretekle izkušnje pri delu s podjetniki na Koroškem in v širšem slovenskem prostoru so pokazale, da le-ti poleg svetovanja in usmerjanja potrebujejo predvsem ustrezne finančne vzpodbude, ki bi jim olajšale financiranje podjetniških idej. Poleg bank se z zagotavljanjem sredstev v različnih oblikah ukvarjajo še ministrstva, skladi, zavodi, občine, centri za pospeševanje podjetništva in obrtne zbornice.

Namen delovanja je splošno koristen in se odraža v pospeševanju razvoja malega gospodarstva, spodbujanju investicij in odpiranju novih delovnih mest.

Garancijska shema predstavlja instrument finančne vzpodbude s kombinacijo dveh inštrumentov, in sicer delnim jamstvom za bančne kredite in subvencioniranjem obrestnih mer. Deluje na osnovi zelo enostavnega mehanizma - s svojim premoženjem nudi garancijo za posojila, ki jih člani garancijske sheme (samostojni podjetniki, mala in srednje velika podjetja,) najamejo pri izbrani banki, ki sodeluje z RRA Koroška. Z izdajanjem garancij za posojila, ki jih člani sklada najamejo pri izbrani banki, želi Garancijska shema povečati dostopnost do posojil sektorju malega gospodarstva, saj je zavarovanje posojila še vedno eden izmed ključnih problemov za enote malega gospodarstva. Prednost take oblike financiranja pa predstavljajo tudi ugodne obrestne mere in manjši stroški najema posojila.

Splošni pogoji

Posojilo v okviru Garancijske sheme je namensko in se dodeljuje za: ·nakup opreme (stroji, orodja, pisarniška oprema); ·nakup, gradnja ali adaptacija poslovnih prostorov; ·nakup, ureditev in opremljanje zemljišča za gradnjo poslovnih prostorov; ·financiranje obratnih sredstev, v povezavi z investicijo.

Splošni pogoji, ki jih morajo izpolnjevati prosilci (samostojni podjetniki, ki opravljajo dejavnost in so vpisane v ustrezen register in gospodarske družbe), so naslednji: -so člani Garancijske sheme RRA Koroška, d.o.o, torej: -imajo sedež dejavnosti na območju občin, ki so prispevale sredstva v garancijsko shemo (občine: Črna na Koroškem, Mežica, Prevalje, Ravne na Koroškem, Dravograd, Slovenj Gradec, Mislinja, Muta, Podvelka, Radlje ob Dravi, Vuzenica); -ustrezajo merilom za podjetnika oz. male ali srednje velike gospodarske družbe

Pogoji dodeljevanja so vsako leto objavljeni v Uradnem listu in so v letu 2014 naslednji

Dolgoročni krediti: ·prosilec lahko vloži vlogo za kredit v višini od najmanj 5.000,00 EUR do največ 35.000,00 EUR (izjemoma tudi do 65.000,00 EUR, če to odobri odbor GSK);

·obrestna mera za kredite je pri posameznih poslovnih bankah naslednja:

BANKA KOPER d.d. 6-mesečni EURIBOR + 3,7%

DELAVSKA HRANILNICA d.d.

do 36 m 4,9% letna

od 36 do 60m 6-mesečni EURIBOR + 3,7%

·doba vračanja kredita znaša do največ 5 let; ·moratorij za vračanje kredita znaša do 6 mesecev; ·prosilec mora imeti med viri financiranja zagotovljenih najmanj 25% lastnih sredstev (pri Banki Koper najmanj 30%); ·prosilec zavaruje prejeti kredit banki z garancijo RRA Koroška v višini 50%, preostalih 50% pa v skladu s pogoji bank; ·črpanje kredita je namensko, v skladu s predloženo dokumentacijo. 20% zneska odobrenega kredita lahko dobi prosilec nakazano na TRR, brez dokazil - za financiranje obratnih sredstev.

Garancije: ·prosilec vloži vlogo za garancijo hkrati z vlogo za kredit; ·garancija ne more presegati 50% kredita, odobrenega pod pogoji tega razpisa; ·prosilec zavaruje prejeto garancijo RRA Koroška z različnimi oblikami zavarovanja v odvisnosti od stopnje rizičnosti projekta; ·celoten postopek obveznosti zavarovanja do banke in RRA Koroška izvede banka.

#Posojadenarjaposojilakreditihitrikrediti #Posojilaposojadenarjakreditihitrikrediti #KREDITIZAPODJETJA05142012postedbytadej #STRUKTURIRANOFINANCIRANJENatisniVokvirustr #FinanciranjeposlovanjaKopridobivanjesredstev #Posojadenarjafizičnimosebamrednozaposlenimo #Kratkoročnibrezobrestnigotovinskikrediti #BANČNIKREDITZAPODJETJEINSAMOSTOJNEGAPODJETNI #Posojilaposojadenarposojadenarjafinančni #Posojadenarjaposojilafinančnivirigotovina #5532264000AVTOHIŠARAJBARdooUlicaMiklošaKu #ObveznostidodobaviteljevPlačiloobveznostizz #KreditizaspDobrabilancaKreditizapodje #KREDITIINKREDITIRANJETERPOSOJILAZAMIKROINM #AbankaBankaKoperDeželnaBankaGorenjskabanka #Subvencijezazagoninovativnihpodjetij #ABANKAVIPAddKratkoronikreditBANKACELJEd #KajjelastniozlastniškikapitalKakšnesopre #POSOJILAINKREDITIZAPODJETJAKINEDOBIJONAB #NLBbanka

Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
No tags yet.
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page