top of page

Pet prijemov za učinkovitejšo in cenejšo nabavo. Krediti in financiranje tekočega poslovanja v podje

  • Posojila in krediti za podjetja z zavarovanjem.
  • Aug 2, 2016
  • Branje traja 5 min

Pet prijemov za učinkovitejšo in cenejšo nabavo

Kako lahko šefi nabave na položaju, kakršen jim gre, znižajo stroške, pripomorejo k večji kakovosti izdelkov in celo inovacijam.

Preden začnete brati članek, si odgovorite na naslednja vprašanja: Ali je vodenje nabave postavljeno niže od uprave? Ali smo »zadovoljni« z dobavitelji in jih že dolgo nismo menjali? Ali je bila organizacija nabave postavljena pred leti in se od takrat ni spremenila? Ali so dobavitelji iz bližine podjetja? Ali je nabava vedno na koncu verige, kadar govorimo o razvoju novih izdelkov?

Če ste na večino vprašanj odgovorili z da, predlagamo, da si članek preberete, saj imate pri organizaciji nabave precej prostora za izboljšave. Ponujamo vam pet ključnih prijemov.

1. Direktor nabave naj bo član uprave

Nabava v slovenskih podjetjih še vedno ni primerno cenjena, saj jo vidijo kot relativno nepomembno funkcijo - postavljena je namreč na drugo ali tretjo hierarhično raven upravljanja. Takšen položaj pa ni skladen z velikostjo stroškov, s katerimi nabava upravlja.

Prav zaradi tega neskladja vedno več direktorjev podjetij ugotavlja, da njihove nabavne funkcije niso kos modernim zahtevam trga. Zato podjetja premikajo nabavo višje v svoji organizaciji, a le najbolj drzna direktorje nabave imenujejo v svoje uprave (kot CPO - Chief Purchasing Officer). S tem se poveča pomen te funkcije, ki postane bolj vpeta v procese podjetja, povečan obseg sodelovanja pa lahko prinese vidne prihranke.

V Sloveniji je Gorenje primer podjetja, ki se takšni organizaciji približa, saj imajo v podjetju člana uprave, ki je zadolžen za komplementarne programe, nabavo in logistiko. Nismo pa še zasledili primera podjetja, ki bi v upravi imelo tudi člana uprave, zadolženega izključno za nabavo, zato bomo navedli nekaj globalnih podjetij, ki v svoji organizaciji že imajo to funkcijo: Shell International, IBM, Bell Canada ali Nokia Siemens Networks.

2. Postavite moderno nabavno organizacijo

Funkcija nabave lahko prispeva veliko v sodelovanju z razvojem ter proizvodnjo. Procese v razvoju ali proizvodnji pospeši oziroma zniža strošek ali poveča kakovost izdelka.

Prvo pravilo dobre in učinkovite organizacije nabave je centralizacija. V praksi je še veliko podjetij, kjer nabavo nekoordinirano izvaja več oddelkov. Tak način ni optimalen, saj količine niso povezane, podjetju podobne surovine dobavlja več dobaviteljev, izgubljena je transparentnost.

Zato je pomembno, da je za upravljanje posameznih nabavnih kategorij zadolžena le ena oseba. če ima podjetje več podružnic, je združevanje nabave še toliko bolj pomembno, saj na tak način nastanejo pomembni prihranki.

Vodenje nabave za celotno skupino naj prevzame ena oseba, ki oblikuje strategijo ter vodi pogajanja z dobavitelji, izvedbo nabave za posamezne nabavne skupine pa se lahko prepusti posameznim podružnicam, ki nabavljajo za celotno skupino.

Primer uspešne centralizacije nabave je skupina Pivovarna Laško. Ena prvih sprememb, ki so se je v podjetju lotili po prevzemu preostalih treh večjih igralcev v slovenski industriji pijač, je bila reorganizacija nabave, saj so se zavedali, da lahko na tem področju ustvarijo največje prihranke.

V prvi fazi so določili direktorja, odgovornega za nabavo celotne skupine, medtem ko so direktorji v podružnicah dobili odgovornost za nabavo za posamezne nabavne skupine, vendar po novem za celotno skupino in ne več le zase. Na tak način podjetje ni doseglo le prihrankov zaradi združevanja količin, temveč so izkoristili in sprostili tudi človeške potenciale.

3. Postanite inovativni in znižujte stroške skupaj s svojimi partnerji

Tradicionalni prijemi nabave v zniževanju stroškov so bili v preteklosti osredotočeni na zniževanje nabavnih cen s pritiski na dobavitelje. Vendar teorija in praksa kažeta, da takšni načini upravljanja nabavnih stroškov niso vedno izvedljivi; to je odvisno od razmerja moči med kupcem in dobaviteljem.

Kadar sta močna oba, tako kupec kot dobavitelj, igra moči ne pride v poštev. Odgovor je sodelovanje in razvijanje partnerskega odnosa ter iskanje skupnih koristi od sodelovanja. Najbolj znan primer partnerstva pri stroških je tako imenovani program skupnega zniževanja stroškov.

Kupec skupaj z dobaviteljem poišče možnosti za izboljšave dobaviteljevih izdelkov. Koristi imata obe strani. Podjetje kupec dobi možnost, da bo z uresničenjem tudi lastnih zamisli za izboljšave dobil surovine po nižji ceni. Podjetje prodajalec pa dobi dostop do novega znanja in idej ter strokovno podporo.

V drugem primeru, ko je moč dobavitelja visoka, moč kupca pa nizka, pridejo v poštev nekoliko drugačne metode, cilj vseh pa je odkriti način, kako lahko kupec z relativno nizko močjo pritegne pozornost dobavitelja z večjo močjo. Ena od metod je podrobna analiza izdelkov, kjer skupaj z dobaviteljem primerjamo naš izdelek s podobnim, ki je konkurenčen, pri tem pa ugotavljamo razlike v lastnostih, ki so vir razlik v stroških.

Taka primerjava je navadno koristna za obe strani: podjetje kupec navadno dobi cenejši izdelek, podjetje dobavitelj novo znanje, ki ga lahko koristno uporabi tudi pri oskrbovanju svojih drugih kupcev. Skupna lastnost obeh prijemov je sodelovanje z dobavitelji.

Najbolj inovativna podjetja so v zadnjem času odkrila potrebo po sodelovanju s svojimi partnerji in se vedno bolj odpirajo navzven - študije kažejo, da najboljša podjetja črpajo nadpovprečno visok delež novih idej in idej za izboljšave prav od svojih partnerjev.

4. Izkoriščajte globalizacijo

Prednosti globalne nabave so v nižjih nabavnih cenah zaradi večjega števila potencialnih dobaviteljev in večje konkurence na globalnih trgih. Poleg tega se ponuja možnost zniževanja stroškov tudi z nabavo surovin v državah z nižjo ceno delovne sile.

Zaradi tega lahko vsako podjetje s preusmeritvijo svojega fokusa z relativno lokalne nabave na globalno raven uresniči številne prihranke. Vendar pri tem obstajajo nekatera tveganja: zahtevnejša logistika in možne motnje v dobavi surovin, valutna tveganja ter tveganja zaradi kulturne različnosti.

Znanih je tudi več primerov, ko so prve serije surovin bile ustrezne in kvalitetne, pri naslednjih pa se je kvaliteta znižala. Takšne dogodke se da za ustaviti z zahtevami po vzorcih ali osebnim pregledom pred dobavo surovin. Takšno prakso so uporabili tudi v Gorenju.

Gorenje je že pred leti začelo nabavljati določene materiale v tujini. Velik del komponent in materialov so uvažali iz Azije. Žal so tudi v Gorenju na začetku naleteli na prej omenjene težave, ki pa so jih reševali z veliko iznajdljivosti.

Težko bi sicer rekli, da so težave popolnoma rešili, saj je azijski trg zelo specifičen. Ravnali so, kot ravnajo velika svetovna podjetja - zaceli so uvajati »factory audite«, preverjati reference dobaviteljev, ter hkrati odprli svojo podružnico in zaposlili osebe, ki se danes ukvarjajo z iskanjem novih dobaviteljev ter reševanjem zapletov pri dobavljenih materialih.

5. Sodelujte z drugimi oddelki podjetja

Širše in poglobljeno sodeluje s preostalimi oddelki. V taki vlogi vidijo nabavo tudi direktorji, ki so v eni zadnjih študij izrazili strinjanje, da mora nabava delovati medfunkcijsko.

Funkcija nabave lahko prispeva veliko predvsem v sodelovanju z razvojem ter proizvodnjo - vključenost nabave v razvojne in proizvodne procese tej omogoča prispevanje svojih specifičnih znanj, izkušenj ter zamisli in poznavanja nabavnih trgov, surovin/vgradnih materialov ter dobaviteljev.

Nabava lahko s takšnim prispevkom procese v razvoju ali proizvodnji pospeši oziroma zniža strošek ali poveča kakovost izdelka. Iz enakih razlogov ima nabava pomembno vlogo tudi v procesu upravljanja inovativnosti. A. T. Kearneyjeva študija »Best Innovator« je pokazala, da 22 odstotkov podjetij nabavne funkcije v ta proces ne vključuje, medtem ko 14 odstotkov podjetij nabavo v proces vkljucuje na dnevni ali tedenski osnovi.

Primer dobre prakse na tem področju je podjetje Trimo - podjetje ima dobro razvito sodelovanje med funkcijami, ki je del inovativnostne infrastrukture, v okviru katere v podjetju ustvarijo mnogo lastnih idej. V podjetju dobro sodelujejo tudi s svojimi zunanjimi partnerji, od katerih dobijo nadpovprečno veliko idej.

Poleg drugih funkcij so v Trimu v vse faze procesa vpeli tudi nabavno funkcijo na eni strani ter svoje dobavitelje na drugi strani - nabavna funkcija sodeluje v procesu najmanj enkrat na teden (pogosto pa tudi večkrat), dobavitelji pa so vključeni enkrat na mesec, ce se pojavi potreba, tudi večkrat.

Rezultat močnega sodelovanja vseh funkcij so Trimove inovativne rešitve - ena zadnjih je na primer Trimova elektrarna.

Pet prijemov za učinkovito nabavo poudarja primerno organiziranost, inovativnost nabave ter sodelovanje z drugimi funkcijami in partnerji. Z uvedbo teh lahko podjetja bistveno izboljšajo svoje nabavne funkcije ter na ta račun uresničijo prihranke. Učinkovitost in varčnost sta še posebno pomembni za uspešno delovanje podjetja v časih za ostrenih gospodarskih razmer.

Avtorja: Melanie Jovanovič, Urban Murmayer

Članek je objavljen v reviji Manager, november 2008

 
 
 
Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page