top of page

Financiranje in kreditiranje malih podjetij ter samostojnih podjetnikov

  • Možnosti za financiranje malih in srednjih
  • Sep 2, 2016
  • Branje traja 3 min

Financiranje malih podjetij

Glede na novo OECD poročilo »Financing SMEs and Enterpreneurs 2013: An OECD Scoreboard« dostopnost financiranja ostaja ključen izziv za mala in srednja podjetja, kakor tudi velika ovira za okrevanje v večini držav. Mala podjetja so bila v letu 2011 na splošno podvržena višjim obrestnim meram kot v obdobju 2009-2010.

Pogoji za pridobitev kredita ostajajo težji za mala podjetja v primerjavi z večjimi, poleg tega se soočajo s krajšimi odplačilnimi roki in večjimi zahtevami za zavarovanje. Poročilo dodaja, da je možno, da bo evropska dolžniška kriza povzročila nadaljnje krčenje kreditiranja s strani bank v letih 2012-2013, z naraščajočimi omejitvami za mala podjetja. Za slednja tako ostaja podjetniško okolje tvegano, stopnja bankrotov je v večini držav visoka. Po OECD so mala podjetja in podjetniki bistveni za odkrivanje novih poti za trajnostno in vključujočo rast, zahvaljujoč njihovi vlogi v razvoju in inovacijah ter zagotavljanju zaposlenosti. Vendar pa lahko to vlogo izpolnijo le, če so jim zagotovljena potrebna sredstva za zagon in rast podjeta. Poročilo vsebuje detajlne podatke o finančnih pogojih za mala podjetja v 25 državah članican, vključno s Slovenijo (dostopno na spletni straniwww.oecd.org/cfe/smes).

V okviru evropskega okvirnega programa za raziskave in inovacije Obzorje 2020 se izvaja tudi tako imenovani instrument za mala in srednje velika podjetja (MSP), ki je namenjen spodbujanju vseh vrst inovacij v MSP. Instrument je razdeljen v tri faze, ki obsegajo aktivnosti povezane z razvojem novega izdelka oziroma storitve.

Za letošnje leto sta objavljena razpisa za prvo in drugo fazo. Skupna vrednost razpisanih sredstev za prvo fazo za leto 2014 znaša cca. 25 mio EUR, financiranje prijaviteljev pa bo potekalo v obliki »lump sum« zneska v višini 50.000 EUR/prijavo. Namen izvedbe prve faze je preverjanje koncepta oziroma ideje z izdelavo študije izvedljivosti, ki bo dala oceno smiselnosti nadaljevanja aktivnosti na projektu in prehoda v drugo fazo.

Druga faza je namenjena izvedbi razvojnega projekta z izdelavo prototipov, testiranji, prikazi zmožnosti z namenom pripeljati razvoj do točke zrelosti za proizvodnjo oziroma vstopa na trg. Skupna vrednost razpisanih sredstev za 2 fazo v letu 2014 znaša cca. 221 mio EUR pri čemer se predvideva sofinanciranje v višini 70 % upravičenih stroškov v rangu 500.000 EUR do 2,5 MIO EUR/prijavo v obdobju 12-24 mesecev izvajanja projekta.

Na oba razpisa se lahko prijavijo izključno mala in srednje velika podjetja (MSP), samostojno ali v konzorcijih.

Roki za oddajo prijav za prvo fazo so 18.6., 24.9. in 17.12. 2014, za drugo fazo pa 9.10. in 17.12.2014. Prijava poteka elektronsko v okviru portala za prijavitelje, in sicer se podjetje prijavi na eno od ožjih tematik, ki so razpisane v okviru posameznega razpisa.

Več informacij o teh razpisih in ostalih možnostih za financiranje za MSP bo podanih na informativnem dnevu, ki bo 28.3.2014 na GZS. Z namenom oblikovanja konzorcijev in priprave kvalitetnejših prijav pa bodo po informativnem dnevu predvidoma organizirane tudi manjše delavnice po tematikah, ki so razpisane v okviru instrumenta za MSP.

Organizacija informativnega dne je predvidena tudi v jesenskem terminu.

Podjetja pa se lahko prijavljajo tudi na ostale razpise v okviru Obzorja 2020. Za leto 2014 je bilo po različnih tematikah objavljenih več kot 65 razpisov v skupni vrednosti preko 7,6 MRD EUR. Razpisi so objavljeni na spletni strani Obzorja 2020:http://ec.europa.eu/research/participants/portal/desktop/en/opportunities/h2020/index.html. Na večino razpisov je za razliko od instrumenta za MSP možna prijava samo v mednarodnih konzorcijih najmanj treh partnerjev (raziskovalnih inštitucij, podjetij).

Za več informacij o teh razpisih se podjetja na nacionalnem nivoju lahko obrnejo na nacionalne kontaktne osebe, ki jih najdejo na naslovu: http://www.mizs.gov.si/si/obzorje2020/nacionalne_kontaktne_tocke_ncp/. Nacionalna kontaktna točka za instrument za MSP deluje v okviru agencije SPIRIT Slovenija, kontaktna oseba je dr. Igor Milek.

Več informacij o samem dogodku in elektronska prijavnica

 
 
 
Featured Posts
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page